Доля жінки у творах українських і зарубіжних поетів і прозаїків
- Даценко Iрина
- 1 мар. 2015 г.
- 3 мин. чтения
Тема:Доля жінки у творах українських і зарубіжних поетів і прозаїків .
Мета: на основі прочитаних текстів зіставити твори у плані художньо – типологічної єдності; розширити уявлення учнів про літературу як проекцію реальної дійсності, як еволюційний процес, що відтворює найважливіші порухи суспільного життя; спрямувати учнів до роздумів про своєрідність і високу цінність народної моралі; виховувати пошану до звичаїв свого народу, прищеплювати відповідальність за власні вчинки, уміння протистояти несприятливим обставинам.
Обладнання: тексти творів І.Нечуя –Левицького, Т.Шевченка, Т.Драйзера, презентація «Образ жінки у світовому живописі».
Хід заходу
І Організаційний момент.
ІІ Оголошення теми і очікуваних результатів.
Вчитель. Сьогодні ми поговоримо про найбільшу таїну світу. про жінку. Вона берегиня, вихователька і порадниця.
У нашому, ХХІ столітті, жінка може реалізувати себе і в науці, і в політиці, і бізнесі. Поети і прозаїки написали чимало творів про
долю жінки, якій нелегко жилося і в ХІХст., і в ХХст., і в ХХІ ст.
Сьогодні ми спробуємо проаналізувати долі героїнь поем Т.Шевченка «Катерина», «Наймичка», повісті І.Нечуя – Левицького «Дві московки» Ганни та Марини, роману Т.Драйзера
«Дженні Герхардт».
Я хочу, щоб ви розширили своє уявлення про літературу,усвідомили глибше її виховне значення, після нашого засідання усвідомили, які риси характеру допоможуть вам протистояти несприятливим обставинам і стати справжніми Берегинями. Адже слово має велику силу, і про це писав Т.Шевченко :
Даруй словам святую силу
Людськеє серце пробивать,
Людськії сльози проливать,
Щоб стала тихая печаль
На душу їх, щоб стало жаль
Моїх дівчаток, щоб навчились
Путями добрими ходить.
Село знає одну славу – честь.
Панас Мирний
ІІІ Основна частина засідання.
1.Евристична бесіда:
-Як ставилися до жінки у ХІХст. в Україні та Європі?
-Що було найбільшою чеснотою в дівчини?
-Як українське село ставилося до втрати цноти?
Проблемне питання:
-Чи вважаєте ви, що покарання було виправданим?
Які твори українських і зарубіжних авторів розповідають про долю жінки?
2.Бесіда з елементами дослідницької роботи:
-Визначте причини морального падіння наших героїнь
(наївність, недосвідченість(Катря, Дженні), слабкі моральні принципи (всі, особливо Марина), соціальна нерівність(Дженні), безвихідь (Дженні), щире безоглядне кохання (Ганна, Катря, Дженні).
Учні зачитують цитати.
-Чи відчуває жінка провину за свій вчинок?
(Катерина - ні, бо вірить москалю, Ганна – так, тому вирішує спокутувати свій гріх. Марина з повісті «Дві московки» не вважає себе винною, піддається спокусам, свідомо порушує всі заборони, Дженні - так.)
Висновок
Людина:
-слабка, перекладає вину на інших( Катря, Марина);
- сильна, намагається виправити помилку, спокутувати вину(Ганна);
-інертна і непослідовна, шукає виправдання в тяжких обставинах життя (Дженні);
-Що дозволяє жінці змінити її долю?
Учениця. Подальшу долю визначає характер, уміння протистояти обставинам. Якщо у душі є поняття честі, обов’язку, самопожертви, інстинкт материнства, то вона може виборсатися із тенет гріха.
Учитель. Згадаймо Шевченкову Ганну. Чи легко було їй? Чого вона була позбавлена ?
-А де ж вихід? Як не зробити хибний крок?
(Найкраще вчасно спинитись).
Учитель. Початок життя у цих жінок однаково трагічний, який же кінець?
самогубство, покинуте дитя(Катря);
смерть біля сина, любов і турбота(Ганна);
смерть від пияцтва, презирство(Марина);
втрата дитини,відчуття власної непотрібності (Дженні);
-Які думки та почуття викликає спостереження над долею героїнь?
(Жаль, співчуття, неприязнь, зневага, бажання покарати винних, бажання змінити життя, бажання бути сильною, незламною, не відступати від моральних законів.)
ІУ Узагальнення .
Учитель.
Як стати Берегинею, як зберегти вікову мудрість?
Чи є актуальними для дівчини сучасного суспільства цнота, материнство, сім’я? Чи згодні ви з такими рядками американського письменника Т.Драйзера : «Кожний дім передусім тримається на матері»?
Звучить вірш нашої землячки, поетеси Н.Фесенко «Жінка іде по землі».
-Які переживання викликав у вас твір?
-На які висновки підштовхнули вас рядки з епіграфу нашого засідання?
Продовжіть речення :
Я задумалась над тим …
Перегляд презентації.
Огляд літератури ХХІ ст.
Звучить пісня «Жіноча доля» (сл. А.Демиденка, муз. Г.Татарченка ).
Учень. Завершити наше засідання хочеться гарними побажаннями з поезії учительки з Рівненщини, Ганни Войнарович:
Хай буде завше мирно в нашім домі,
Хай будуть люди щедрі в доброті,
Хай кожен зможе щастя віднайти.
На основі балад Т.Шевченка Р.Недашківська створила моно -виставу «Не питайте свою долю», головна думка якої : потрібно любити серцем, дочекатися свого коханого.

Comments