Література рідного краю. Олег Попов та його збірка поезій «Солодкий щем». Відкритий урок.
- Даценко Iрина
- 1 мар. 2015 г.
- 3 мин. чтения
Тема: Література рідного краю. Олег Попов. Збірка поезій «Солодкий щем».
Мета: познайомити учнів із творчістю поета-земляка Олега Володимировича Попова;
розвивати креативність;
виховувати читацький інтерес, високі моральні якості.
Обладнання: фото, виставка книг, комп’ютер.
Тип уроку: урок-зустріч.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Інтерв'ю з поетом.
Учень презентує інтерв’ю, решта роблять записи в зошитах.
Кореспондент. Дозвольте вам представити нашого земляка, який зараз мешкає в Одесі, викладача, журналіста, поета, сценариста, заслуженого працівника культури, лауреата премії ім. В.Ястребова (2003р.), Олега Володимировича Попова. Олеже Володимировичу, розкажіть, будь ласка, про себе.
Розповідь О.Попова.
Кореспондент. Що спонукало Вас узятися за перо?
Чим для Вас є поезія?
Які Ваші творчі плани?
Бажаємо Вам творчих успіхів, сподіваємося, що Ви ще довго будете радувати читачів своїми оптимістичними поезіями, з якими й ми за Вашими словами «Щасливитись будем!».
Попов читає вірші «Старий собака», «Доброта».
2. Стратегія «Ґронування» за біографією О.Попова.
3. Читання та аналіз поезій.
Твори, які ми сьогодні розглянемо, увійшли до збірки «Солодкий щем», що вийшла друком у 2010 р.. в Одесі. Частину віршів поет надіслав окремо, озлобивши їх фотоматеріалами із сімейного альбому та ілюстраціями.
Слово «щем» підібрано дуже точно. Його поезія щемить добротою і любов'ю, оптимізмом. Його слово пісенне: О.Попов добре знаний як автор багатьох популярних пісень. Його поезія, за словами його колеги Г.Клочека, немов ліки для ушляхетнення душі.
Перша група поезій – твори про родину.
Вірш «Вдова».
Виразне читання поезії.
Завдання: заповнити таблицю в процесі пояснення.
Тема: зображення трагедії матері, дружини, яка втратила на війні чоловіка.
Ідея: засудження війни.
Жанр: інтимна лірика.
Віршований розмір.
Римування. Словникова робота.
Художні особливості твору.
Метафори: «шамкала завія», «сльозила свічка».
Риторичні запитання: «Навчи, що буде далі із купою дітей?»
Паралелізм: завія шамкала, мати вила.
Яке порівняння використовує поет, описуючи, що мати вмить посивіла? («мов білі бутони»)
Які художні засоби вжито для передачі душевного стану бабусі?
Чи допомагає паралелізм передати душевний стан, глибину трагедії жінки?
Вірш «Пам'яті батьків».
1. Виразне читання. Слайд «Батьки».
2. Виступ підготовленої учениці.
Словникова робота.
Батьки для Олега Володимировича – це святе. Учіться в нього бути вдячним батькам за все.
3. Запис у зошит метафор.
- Чи є доповнення?
Вірші малої батьківщини.
Це поезії, присвячені рідній вулиці, землякам, Олександрії, яка у поета «казкова».
«Рідний край». Виступ учня.
«Користівський міст». Робота над віршем.
Яке враження від вірша?
Тема: зображення «казки» рідного міста.
Головна думка: живіть довго, молитва за земляків.
Неологізм: не спішилось, дискотечить.
У чому проявляється позитивна енергетика?
Якими зоровими образами насичено твір?
Вірш «Земляки».
Виразне читання.
У попередніх поезіях кохана земля, інгульський рай, місто, мов казка, ожива. Які схожі епітети використано із поезії «Земляки»
Що спільного в образах, які ми бачимо у поезіях «Земляки», «Рідний край»? (Батьки. Епітет «казкову мрію» автор використовує і у вірші «Користівський міст».)
Чи ви проникнуті таким же почуттям гордості від того, що народжені в Олександрії?
Вірш «З Днем незалежності» (політична лірика).
Виступ підготовленого учня.
Як ви розумієте «не залежуватись…»?
Яка головна думка?
У чому перегук із І.Франком «Седоглавому»?
Випишіть окличні речення.
Який вислів може бути крилатим?
Незалежність – то твої онуки!
Не залежуватись – саме головне!
Випишіть антитези і повтори.
Життя залежить від вас? Ви погоджуєтесь, що є творцями майбутнього своєї Батьківщини?
Вірш «Вчителька».
О.Попову пощастило. У його житті трапилась людина, яка підтримала ще у шкільні роки поетичний талант. У багатьох поезіях він згадує з великою вдячністю Н.В.Суслову, свою вчительку російської мови.
- Несіть із собою і ви заповіти ваших учителів, цінуйте ту любов, тепло, що отримуєте від них. Умійте бути вдячними.
- Випишіть художні засоби (кольорові сни, неповторні слова, чарівна мозаїка життя, запахущі слова).
Метафори: мозаїка життя.
Уособлення: веселка грає, земля співає.
Вірш «Часом ми буваємо жорстокими» (філософська лірика).
Виступ учня. Виразне читання вірша.
Як ви розумієте метафору «недобрих слів дрібні подряпини зарубками в серці запеклись»?
Чому треба бути обережним до тих, хто поряд з вами?
Випишіть художні засоби.
4. Прослуховування уривка пісні «Я пісню дарую вам».
- Енергія добра, щастя звучить і в багатьох піснях О.Попова.
- У поезії «Новорічне» автор стверджує: «Будемо жити! Щасливитись будем!»
IV. Підведення підсумків.
Продовжте речення: «Я не знав, тепер знаю…»
Оцінювання.
У вірші донечці Ользі є такі слова: «Я тобі заобережив долю назавжди. Нехай поезія О.Попова буде і вам оберегом, а «рідна сторона» завжди «джерелить юністю», а ви «щасливте все навколо», складайте «свої вузлики спогадів». Дякую вам за урок.
Домашнє завдання: опрацювати вірші «Новорічне», «Можливо, у житті щось перебільшую»; скласти твір-мініатюру на тему «Чим мене привабила ліри ка О.Попова?».






Comments